Jedwab i jego produkcja
Produkcja jedwabiu znana była już około 3600 lat przed naszą erą.
Jedwab to włókno pochodzące z kokonów jedwabnika morwowego lub jedwabnika dębowego, nazwa ta jest również używana dla tkaniny uzyskiwanej z tego włókna.
Tkanina wyprodukowana z włókna jedwabnego jest gładka, śliska, bardzo cienka, miękka i przyjemna w dotyku.
Jedwab: początek produkcji
Jedwab wytwarzano już w starożytnych Chinach, już 3600 lat przed naszą erą. Przez 2000 lat Chińczycy strzegli tajemnicy i posiadali monopol na produkcję tkanin jedwabnych. Tkaniny te eksportowali Jedwabnym Szlakiem.
Legenda głosi, że tajemnica produkcji jedwabiu została przemycona do Konstantynopola przez dwóch mnichów w roku 550 naszej ery, aczkolwiek inne źródła podają, że produkcja jedwabiu była już znana Grekom w IV wieku przed naszą erą. Grecy również nie chcieli zdradzić tajemnicy produkcji jedwabiu i produkcja była kontrolowana przez państwo.
Jakość bizantyjskich jedwabiów osiągnęła niesamowity poziom – Grecy byli w stanie przedstawić na jedwabiu całe sceny religijne lub historyczne; oprócz tego jedwab był chętnie haftowany w motywy roślinne lub zwierzęce z krain fantazji: gryfy, pegazy, hippokampy. Jedwab przetykano również złotem, uzyskując nowy typ tkaniny: brokat.
Tajniki produkcji jedwabiu zostały wykradzione w XI wieku przez króla Sycylii, który po prostu porwał z Teb i Koryntu specjalistów zajmujących się produkcją.
Z Sycylii produkcja jedwabiu rozprzestrzeniła się na Hiszpanię i resztę Włoch. W XIII wieku produkcja jedwabiu zawitała do Francji, a od XVII wieku jest obecna w całej Europie.
Jedwab: produkcja włókna:
1. Produkcja karmy dla jedwabników: liście morwy lub dębu
2. Hodowla jedwabników: 2 wiosenne miesiące. Larwy wylęgają się z kokonów przez około 8 dni, gdy tylko na morwach pojawią się pierwsze liście.
3. Gąsienice żywią się liśćmi przez około miesiąc, pochłaniając pokarm bez przerwy; ich masa ciała zwiększa się około 10 000 razy.
4. Po czwartym linieniu, około miesiąc od wylęgu, gąsienice owijają się w kokon (trwa to około 3 dni).
5. Kokony segregowane są na te, z których uzyska się jedwab i te, które przeobrażą się w motyla, aby dać początek kolejnemu cyklowi.
6. Kokony na jedwab zanurza się we wrzątku, znajduje koniec nici jedwabnej i nawija na szpulę. Z każdego kokonu uzyskuje się około 1.6 km nici jedwabnej.
7. Nić jedwabną poddaje się procesowi przędzenia, aby uzyskać przędzę jedwabną – podstawę do produkcji tkanin.